Kilka sposobów na zmniejszenie podwójnej zaliczki za listopad
Przedsiębiorcy mają jeszcze trochę czasu na naliczenie listopadowych kosztów. Warto to zrobić, bo za ten miesiąc płacą podwójną zaliczkę
Do 22 grudnia (bo 20 w tym roku przypada w sobotę) firmy muszą wpłacić zaliczkę za listopad, ale uwaga – w podwójnej wysokości. To obowiązek znany od lat, jednak nie każdy jest przygotowany na taką ofiarę. Na szczęście możemy się jeszcze zastanowić, co zrobić, aby zwiększyć listopadowe koszty i dzięki temu obniżyć podatek.
Jak się rozlicza kontrahent
Można się też postarać o przesunięcie przychodów. Mówiąc najprościej, można sprzedać towar w grudniu, a nie w listopadzie. Ale ociąganie się z transakcją nie zawsze jest opłacalne dla przedsiębiorstwa. Tym bardziej że kontrahent też może optymalizować wysokość swojej zaliczki i może mu zależeć na zakupach jeszcze w listopadzie. Podobnie jest z kosztami: sprzedawca będzie wolał sfinalizować transakcję w grudniu.
Takich kłopotów nie będzie z kontrahentem, u którego rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy. On płaci podwójną zaliczkę w innym miesiącu. Na obniżeniu podwójnej daniny dla fiskusa nie zależy też przedsiębiorcy, który odprowadza zaliczki w formie uproszczonej. Płaci je w stałej wysokości, a przychody i koszty w trakcie roku nie mają na nie wpływu.
Co masz kupić w grudniu, kup w listopadzie
Najprostszy sposób na koszty to przyspieszenie zakupów. Przedsiębiorca może kupić biurko, komputer, telefon. Jeśli nie kosztowały więcej niż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta